Zihin kontrolü dışarıdaki bir ikinci kişi tarafından bir kişinin beynine gönderilen sinyaller ile bir fiil yaptırılması veya bir düşünceyi istemsizce kabul ettirilmesidir. Böyle bir şeyin var olması tabi bizi korkutur. Buda bize şu soruyu sordurtuyor. 

ZİHİN KONTROLÜ MÜMKÜN MÜ?

Çinli araştırmacıların son dönemde yaptıkları ilginç bir çalışmanın sonuncunda, beyinler arasında doğrudan etkileşim sağlamayı başardıkları bir deney var. Nature’s Scientific Reports’da yayımlanan araştırmada, beyinden beyine ara yüz kullanılarak bir farenin hareketlerini kontrol etmenin mümkün olduğu açıklandı. Deneyde kullanılan sistemde üst düzey bir bilgisayar, insan beyninden aldığı komutları farenin beynine uygun şekilde çevirerek iletiyor ve fareyi kontrol etmek mümkün hale geliyor. Araştırmacılar, bu yöntemi kullanarak, eğittikleri fareleri yönlendirip, labirente bırakılan yemekleri bulmalarını sağlayabiliyorlar. 
EEG adlı beyin aktivitelerini ölçen bir cihaza bağlı olan araştırmacı, labirente yolunu bulabilmesi için fareyi sadece düşünerek yönlendiriyor. 
Araştırmacının beyninden alınan dalgalar, bilgisayar tarafından işlenerek fareye beli bir komut olarak iletiliyor. Beyinden beyine ara yüz kullanımının, arama ve kurtarma operasyonları için önemli olacağı düşünülüyor. Aynı zamanda ünlü bilim insanı ve iş adamı Elon MUSK’ ında zihin kontrolü ile teknolojik cihazları kullanma üzerine bir projesi mevcut. Birçok uzmanın çalıştığı projede insan zihni ile bir çok basit teknolojik araçta ara yolları kaldırmak hedefleniyor. Bunlara ışıkları açıp kaparken kullandığımız düğmeler, bilgisayardaki fare imleci ve klavye gibi örnekler mevcut. Çalışma hakkında her geçen gün yeni bilgiler veriliyor. Teknoloji çağındaki bu büyük buluşlar ve gelişmeler insanlığı mutlu ediyor.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir