Bu gün ki yazımızın konusu programlamaya başlamak, nerden başlanmalı, nasıl devam ettirmeli, yenilere öneriler.
Sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Günümüzde revaçta olan ve geleceğin meslekler arasında gösterilen yazılım aynı zamanda da gün geçtikçe öğrenme isteği artan bir dünya. Bu dünyaya giriş yapmak isteyen insanların merak ettiği en çok şeyde nerden ve nasıl başlamayız ,nasıl öğreniriz ,nasıl yükseliriz. Bu gün bu yazımızda bundan kendi öğrenme ve gelişme dönemimdeki karşılaştığım durumlardan yararlanarak bu sorularınızı cevaplamaya çalışacağım.

       Öncelikle yazılımda bir dil üzerinden giriş yapmalısınız. Yazılım dillerinin ve programlamanın babası makine kodlarıdır bu temel olarak hepimizin bir yerlerde karşılaştığı binary (ikili) sistemdir. Binary diye tabir ettiğimiz sistem; 1 veya 0 , açık veya kapalı sistemdir. Bundan sonra yazılım dünyası programlama gelişmiş ve düşük-orta-yüksek seviyeli diller olarak önümüzde birçok seçenek var. Düşük seviyeli diller programlama yaparken en çok detay vermemiz gereken dillerdir. Yüksek seviyeli diller ise insan diline en yakın olan dillerdir. Bu dillerin hepsinin kendine özgü bir kullanış alanı var. Başlangıç seviyesi bir insan için şimdilik bu kadarı yeterli.

 
Peki nerden başlamalı, Hangi kaynaklar takip edilmeli , ne kadar zamanda öğrenebilirim sorularını cevapladığımız bölüme gelelim.
Yazılım ve yazılımlar belli algoritmalar bütünüdür. Bunları öğrenmek için en başta iyi bir emek harcamanız gerek. Kaynak olarak udemy, youtube gibi kaynaklar mevcut benim önerim video üzerinden dersler.

Gelelim hangi dilden başlamalıyız. Bu konuda birçok şey duyabilirsiniz birçok farkı şey önerilebilir fakat ben kendi açımdan en mantıklı gördüklerimi söyleyeceğim.

Dil bakımından benim önerim kesinlikle C dili. C dili ile başlamanın benim fikrimce avantajlı yönleri çok fazla. Bu avantajlara gelirsek en önemlisi birçok dil C syntax( bir programlama dilinde kod yazmak için uyulması gereken kurallardır.dildir. C dili üzerinden programlamayı öğrendiğinizde java, c++, python , c# dilleri gibi çeşitli dillerin sözdizimlerini öğrenmek çok kolay oluyor. Derleyici olarakta Dev C++ derleyicisi başlangıç için gayet kullanımı kolay bir program olucaktır. Birçok kişi kolay ve rahat bir dil olduğu için python dilini öneriyor ama bu dildeki kolaylıklarla başlamış birisinin diğer dillere geçtiğinde biraz tökezleyeceğini düşünüyorum zaten bir yazılımcı birçok dille haşir neşir olmak zorunda en iyisi orta seviyeli bir dilden başlayıp diğerlerine geliştikçe giriş yapması.  Asıl zor olan mesele bir dil öğrenmek değildir zaten zor olan mesele algoritma mantığını çözmek. 
 

Nasıl çalışmanız gerektiği ve ne kadar zamanda öğrenebilirsiniz konularına gelince. Benim çalışma önerim uygulama. Kesinlikle kitaptan öğrenirken de video üzerinden öğrenirken de durdurup gördüğünüz şeyleri uygulayarak , sizde kendi bilgisayarınızda yazarak ve tekrar ederek başarılı olmak dışında bir seçenek yok. Bilen bir insan bile uzaklaştığında körelen bir iştir yazılım. bol bol tekrar ve bol bol uygulama yaparak başarıya ulaşabilirsiniz ancak ve ancak. Bunu uygulamanıza göre öğrenme süreniz kısalır ve her insanın kendine göredir bu süre. 2 3 ay gibi bir sürede bir şeyleri yapabilmeye başlamanız gayet mümkün .  Sabırlı olun.
Programlama İlk başta zordur  gittikçe açılır insan.vazgeçmeyin ve hatalı kodunuzu baştan deneyin, kendinize göre bir şeyler yazın. Hatalı çıkarsa kontrol edin tekrar deneyin. Bir zaman sonra o başarının tadını aldığınızda gerçekten değdiğini göreceksiniz.

Son olarak ilerleme tavsiyeleri isterseniz  C den sonra java sonra C++ ve python önerebilirim. Ciddi projeler genelde c ve c++ dilleri kullanılarak yazılır. Java her platforma çalışabilme özelliğiyle sektörde geniş bir yere sahip. Python ise son dönemlerde baya rağbet gören ,kullanımı esnek ve çok zevkli bir dil

Yazımı okuduğunuz için teşekkür eder başladığınız yolda başarılar dilerim
Mustafa Kanber
kanberofical@gmail.com

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir