Coronavirus nedir?

Mikroskop altında dikensi çıkıntıları taca (Latince: corona) benzediği için koronavirüs adını almıştır. Genomu pozitif polariteli, tek iplikçikli RNA dan oluşur. Pozitif RNA’lı olması insanın kolay hasta olmasına neden olur. 27 Aralık 2019 tarihinde Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Dünya Sağlık Örgütü hastalığın ismini “Koronavirüs Hastalığı 2019”un kısaltması olan COVID- 19 olarak adlandırmıştır. Virüs ise SARS-CoV-2 virüsü olarak isimlendirilmiştir.
DSÖ, 11 Mart 2020 tarihinde COVID-19 salgının Dünya’daki endişe verici yayılımından dolayı pandemi(dünya ya yayılan hastalık) ilan etmiştir. Şu anda 168.000 hasta ve 6600 civarında ölen var.
Hastalık verilerine bakanlığın alttaki sitesinden ulaşabilirsiniz. https://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/

Hastalığın Belirtileri nelerdir?

Ateş
Öksürük
Nefes darlığı
İshal(Daha az)
Bulantı ve kusmadır
Ateş, Öksürük ve Nefes darlığı Varsa Dikkat!
COVID-19’a maruziyetten semptomların başlamasına kadar olan süre 2 ile 14 gündür. Fakat bu süre iki katına kadar çıkabilir COVID-19enfeksiyonu teyit edilmiş birçok insanda ateş, öksürük, nefes darlığı semptomlarıyla, ciddi akut solunum hastalığı ortaya çıkmıştır. Bazı hastalarda ishal, bulantı, kusma şeklinde sindirim sistemi bulgularının da tabloya eşlik ettiği görülmüştür.
Virüsün bulaştığı hastalarda zatürre(akciğer içinin mikrop kaplanmasıdır) ve böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklar geliştiği ve bu hastaların yaklaşık %3’ünün hayatını kaybettiği görülmüştür. Ölümlerin çoğunda altta yatan başka tıbbi problemler (ileri yaş, şeker, kanser, kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalıkları gibi) vardır. Özellikle genç erişkinlerde, semptomlar soğuk algınlığı belirtileri gibi hafiftir. Bazılarında hiç belirti yoktur ve bu hastalar genellikle iyileşirler.
Coronavirus akciğere ne yapıyor?
Uzmanlar, hastada virüsün akciğerlerdeki hava keseciklerini kısmen doldurduğunu ve akciğer dokusunda sert doku büyümesine sebep olduğunu belirtti. Akciğer uzuvlarında bulunan sıvı zaman içinde belirgin bir şekilde corona virüs nedeniyle artıyor.

İŞTE KORONAVİRÜSTEN KORUNMANIN 14 KURALI

1- Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın. Coronavirüsün yayılmasını azaltmak veya enfeksiyondan korunmak için en temel önlem, temel hijyen kurallarına uymaktır. Bunlardan en önemlisi ellerin yıkanmasıdır. Zarflı virüsler sabun ile yıkanmaya, alkol ile dezenfekte edilmeye dayanıklı değillerdir. Bu nedenle, el yıkama alışkanlığı olan ve genel hijyen kurallarına dikkat eden toplumlarda bu virüsün yayılması daha yavaş olacaktır.
2- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.
3- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın
4- Kıyafetlerinizi 60-90 derece normal deterjanla yıkayın(günlük)
5– Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikâyetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun. Medical Park Bahçelievler Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman; risk grubunda olan kişilerin zatürre aşısı yaptırması gerektiğini bildirmektedir. Özellikle bu tür alt solunum yollarını etkileyen virüslerden sonra bakterilerin ikincil enfeksiyonlarla zatürre oluşturma ihtimaline karşın aşı önemli bir tedbirdir.
6– Öksürme ve hapşırma arasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
7– Yurtdışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin. Seyahat etmeniz gerektiğinde gideceğiniz ülkenin ne oranda coronavirüs salgınına sahip olduğunu CDC ya da WHO gibi kaynaklardan araştırmanız önem taşır
8- Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin(5 litre suya yarım çay bardağı çamaşır suyu).
9- Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
10- Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
11- Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
12- Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.
13- Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.
14- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.


HAZIRLAYAN: Mehmet ÖZDEMİR 

Teknoloji Yazarlarımızın Sizlere Tavsiye ve Önerileri

Hijyen bakımından dikkat edilecek şeyler ;
Toplu taşıma araçlarını gerekmedikçe kullanmayalım. Toplu taşıma araçlarında elimiz  temas edecektir. Yanımızda cep boy kolonya ve ıslak mendil bulundurup sık sık elimizi temizleyelim. Kişisel hijyene çok önem verelim. Sık sık elimizi yıkayalım.- Gönül Polat

Güvenlik bakımından dikkat edilmesi gereken şeyler;
-Son günlerde Korona Virüsünün yaygınlaşmasından dolayı internette sahte ve insanların merak duygusunu kullanarak  hacklenmesine neden olan bazı websiteleri ve mailler yaygınlaşmaya başladı. Ayrıca bunların yanında bazı  resmi olmayan kesimler tarafından her geçen gün sahte veriler  sosyal medyaya servis edilerek  kaos ortamı oluşturulmaya çalışılıyor . Lütfen sadece resmi kurumların açıklamalarını dikkate alalım. Güvenli olmayan websitelerine girip bir şeyler indirmeyelim. Özellikle bu zamanlarda insanlara bir sürü zararlı mail gelecektir. Lütfen bunlara tıklamayalım. Etrafımızdaki insanları bu zamanlarda bilgilendirmek en büyük görevimiz. – Ahmet Payaslıoğlu

Dışarda giydiğiniz  toplu taşımalarda gezdiğiniz kıyafetleri eve girdiğinizde hiç bir yere dokundurmadsn çıkartın ve yıkayın  mümkün oldugunca her gün farklı kıyafet giyin – Emre Kaya

Corona virüs beni hasta etmez deme. Biz biriz diğerlerinin sağlığı için #evdekal~ Dr. Buzhor

Bu süreçte gencinden yaşlısına tüm teknoloji yazarları arkadaşlarıma tavsiyem evinizde kalın, keyfi etkinlikler yapmayın ve tüm çevrenizi yukarda ki maddelerimizle bilinçlendirin. Dünya da çok hızla yayılan bu virüsü inşallah en kısa sürede atlatmak dileğiyle. Teknolojiyle Kalın! – Münir TÜRK

#TeknoAyna

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir