PCR Nedir?

PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) DNA içerisinde özel bir bölgeyi enzimatik yollarla çoğaltmak işçin uygulanan metoda verilen ortak bir isimdir. Kary Mullis tarafından 1985 senesinde geliştirilen bu metot 1993 senesinde Nobel Kimya Ödülünü kazandırmıştır.

PCR Nasıl Çalışır?
PCR karmaşık bir çalışma düzenine sahiptir. Öncelikle hasta olan kişiden uygun örnek alınır, bu örnek hastanenin laboratuvarında gönderilir, laboratuvar da örneğin bir kısmı PCR cihazına koyulur. Cihazın asıl görevi araştırılan virüsün DNA veya RNA sının bu örnek içinde olup olmadığını araştırmaktır. Bunun için öncelikle virüsün dışındaki katman bazı belli başlı metotlarla yok edilir yok edildikten sonra saflaştırma yöntemiyle virüse ait olan genetik materyal elde edilmek için sürekli olarak sıvı ekleyip alınması yapılır. Bu alımlar sırasında genetik materyalin kaybolmaması için DNA veya RNA bir yük ile yüklenir ve bir mıknatıs gibi dibe doğru çekilir. Genetik materyal saf elde edildikten sonra eğer bu bir DNA virüsü ise bir enzim aracılığı ile bu DNA fermuar gibi ayrılır, bu sırada cihazda var olan ve o DNA virüsünü tanımlayan bazı küçük DNA parçaları bu acılan yerlere yapışır. Bu DNA parçaları yapıştığında ortama fosfor atomu bırakır bu fosfor atomları serbest kaldıklarında ısıma yaparlar. Bu metot ile araştırılan DNA virüsünün olup olmadığı saptanmış olur. PCR Nerelerde Kullanılır?

PCR teknolojisi günümüzde bir çok dalda kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak : Klinik ve Adli tıp, immunoloji, mikrobioloji, epidemiyoloji, fizyoloji, ilaç ve aşı çalışmaları, veterinerlik. ziraat ve tarım, zooloji gibi alanlar örnek gösterilebilir.

PCR’ın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

PCR teknolojisi çabuk, duyarlı ve yüksek özgüllüğe sahip bir teknoloji olması ile bir çok avantaja sahiptir. Ancak pahalı bir teknoloji, yalancı pozitiflik veya negatiflik için uzman personel gerektirmesi dezavantajları içindedir.

PCR Tipleri Nelerdir? 

*Arbitrarily primer PCR (APP)
*Multiplex PCR (MP)
*Nested PCR (NP)
*RT-PCR (RTP)
*Kantitatif PCR
*Real time PCR (RTİP) (En gelişmiş PCR sistemidir)

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir