Türk Telekom


Değerli okuyucular merhaba,

Bugün sizlere cloud yani bulut depolama ile ilgili en çok akla takılan ve merak edilen sorular hakkında bilgi vereceğiz. 

Birçok insan telefon hafızasından kişisel bilgisayardaki gerekli gereksiz birçok bilgiyi depolayarak bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan sorunlardan yakınıyorlar. Özellikle son yıllarda android uygulamaların artması ya da megabaytlarının büyümesi sebebiyle istedikleri gibi özgürce telefon kullanamıyorlar hatta çoğu insan kendi özel resimlerini yer olmadığı için silmek zorunda kalıyor, özellikle bu anılarımızın kaybolması sebebi ile oldukça üzücü bir durum. Bunun üzerine Türkiye’de ve Dünya’da birçok şirket bunun üzerine yoğunlaşmış durumda.

 Peki bulut depolama nedir ne işimize yarar?

Bulut depolamalar big data yani büyük depolama dediğimiz alanları oluştururlar bunlarda online platformda ister özel ister paylaşılmış geniş depolama alanları oluşturur.

Örneğin çok fazla dosyalarınız var çok fazla resimleriniz videolarınız var bunlara o kadar sık bakmıyorsunuz ve fazladan deponuzda yer israfı yapıyorlar cihazınıza sığmıyorsunuz o halde ne yapmalısınız? İşte tam o sırada cloud yazılımları devreye girer, sizin mail adreslerinizle kayıt olduğunuz online platformlara yüklemenize ve cihazınızdan fazlalığın kalkmasına sebep oluyorlar.

Cloud adı altında birçok şirket var ve her biri farklı özelliklere farklı fiyatlara farklı depolama alanlarına sahipler.

Fiyatlandırma deyince gözünüz korkmasın birçok şirket en düşük 2GB ile en yüksek 20GB’larını ücretsiz ve ödeme istemeden bizlere kullanım alanları sunuyorlar ve bakıldığında online depolama fiyatları da çok yüksek değil, özellikle kurumsal müşterilerin oldukça az fiyatlara şirket verilerini depoladıklarını görüyoruz. 

Son yıllarda yapılan bazı gelişmelerle European Open Science Cloud (EOSC) markasının sadece Avrupa’da 1,7 milyon araştırma görevlisine 70 milyon bilimle ve teknolojiyle ilgilenen uzmanlara big data teknolojisiyle yüksek hacimli bilgileri saklamaları için çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdüklerini açıkladı.


Peki cloud güvenli mi?

Büyük, orta ve küçük şirketlerden bireysel kullanıcı hatta öğrencilere kadar talep gören bu yazılım güvenli mi? İpler tamamen sizin elinizde öncelikle bunu belirteyim. Aynı gerçek dünya da olduğu gibi telefona kilit şifresi koyarak galerime girmesinler diyorsunuz ya hah işte tamda cloud böyle siz kayıt yaparken sizden güvenlik şifresi isterler güvenlik e postası hatta güvenlik telefon numarası alırlar işte bunlar tam manasıyla evinizin anahtarıdır, anahtarı kitlemezseniz evinizi de sanal dosyalarınızı da çalarlar.

Öncelikle güçlü bir şifre kurmanız ardından mail adreslerinizi doğrulamanız ve güvenli cihazlardan girmeniz oldukça önemlidir. Ve en büyük hata benim bulutuma bir şey olmaz demeyin son yıllarda bilgisayar korsanlığı oldukça arttı kişisel bilgisayar ve telefonlarınızda virüs korumalarını kullanmayı eksik etmeyin bununla ilgili bilgiyi bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Ya da ileriki zamanlarda burada yayınlarız ve siz abone olarak öğrenebilirsiniz.


Türk Telekom Dijital Depo 25 GB Hediyesi Nedir?

COVİD-19’dan dolayı hepimiz evlerimizdeyiz ve dijital depoya olan ihtiyacımız muazzam arttı. Hepimiz son aylarda özellikle telefonla çok fazla uğraşmamızdan dolayı telefonlarda yer sıkıntısı çekiyoruz.

Bu yolda bizim imdadımıza Türk Telekom koşuyor ve “Evdendegüzel” koduyla yeni üye olan herkese ilk 3 ay 25 GB depolama lanı hediye ediyor. Ayrıca üye olmak ve kampanyaya katılmakta tamamen ücretsiz ve özellikle Türk Telekom müşterisi olmakta zorunda değilsiniz.

Peki Nasıl Mı Yapacaksınız?

Türk Telekom Depo uygulamasını cep telefonunuza indiriyorsunuz ve ayarlar menüsünden promosyon kodları kısmına tıklıyor ve oraya “Evdendegüzel” yazıyorsunuz. İşlem bu kadar basit. Daha sonraki aylar için ise fiyatları “Fiyatlandırma” kısmından kontrol edebilirsiniz.


Sorularınız olursa yorum yapmayı ve arkadaşlarınıza bu konu hakkında bilgi edinmesi için paylaşmayı da unutmayın.

Teknolojiyle Kalın!

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir