Sağlıktan, otomotiv sektörüne, tarımdan güvenliğe, evden iş yerine kadar her yerde sıklıkla duyduğumuz IoT yani nesnelerin interneti nedir ne değildir? Bu yazımda bu konuya değineceğiz. IoT’yi kısaca tanımlayacak olursak, ortamlarından edindikleri verileri toplamak, göndermek ve üzerinde işlem yapmak için mikroişlemciler, sensörler ve iletişim donanımı gibi yerleşik sistemleri kullanan web özellikli akıllı cihazlardan oluşan bir ekosistem diyebiliriz. Peki bu ekosistem nasıl ve nelerden oluşur?

          İlk olarak, bağlamak istediğin sensör, aktüatör ya da robotu belirleme. Buradaki en gelişmiş teknoloji alanı sensörlerdirİnsandaki beş duyu ile algılama ve tepki verme durumu artık sensörler sayesinde nesnelerde vücut buluyor. Sensörler tıpkı duyu organlarımız gibi çevresinde ne olup bittiğini algılayıp ona göre işlenecek verileri topluyor. Günümüzde bu alanda kullanılan birçok farklı sensör mevcut. Sıcaklık, nem, ışık, gürültü, kirlilik, basınç, tork, ivme, pozisyon, görüntü, manyetik alan, elektrik alan, su kalite sensörü, kimyasal sensörler,  gaz sensörleri bunlardan sadece bir kısmı.

       İkincisi, bağlantı sağlama. Sensör veya aktüatörü seçtikten sonra, güvenilir bir şekilde İnternet’e bağlamanız gerekir. Hücresel, uydu, WiFi, Bluetooth, RFID, NFC, LPWAN ve Ethernet, bir sensör / cihaz bağlamanın olası yollarından sadece birkaçıdır. Yani bakacak olursak internet, ilk önce insanların haberleşmesini sağlarken şimdi ise nesneleri haberleştiriyor.  
1.             API olarak bilinen standart arayüzler yoluyla veri alma ve gönderme;
2.             Verileri depolama; ve
3.             Verileri işleme
       IoT cihazları, bir IoT ağ geçidine veya verilerin yerel olarak analiz edilme veya analiz edilmek için buluta gönderildiği başka bir cihaza bağlanarak topladıkları sensör verilerini paylaşırlar.
         Dördüncüsü, gelen bilgileri analiz etme. Asıl değerli, olan şey sensörlerden toplanan bilgilerde olduğundan bazı veri analizlerinin verilere uygulanması gerekir. Alandaki sensörlerden, kablosuz bağlantı yoluyla IoT platformlarına devamlı bir veri akışı vardır. Ve cihazlar diğer ilgili cihazlarla bu veriler doğrultusunda iletişim kurar ve birbirlerinden aldıkları bilgilere göre hareket ederler. Günümüzde, basit istatistiksel araçlardan daha sofistike makine öğrenme yaklaşımlarına kadar uzanan büyük veri analizi araçları günümüzde mevcuttur ve derin öğrenme en son trenddir.

       Son olarak, önemli bir bileşen verinin son kullanıcılara nasıl sunulduğu yani arayüz tasarımıdır. IoT ürününüzün, hem web tabanlı hem de akıllı telefon veya tablet tabanlı güzel bir kullanıcı arayüzüne sahip olması gerekir. Arayüzü basit bir arduino kodlaması ile kendiniz tasarlayabilir veya bunun için bu alana uğraşan birinden yardım alabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda React-React Native gibi bir framework kullanarak bir ara yüz yapmayı deneyeceğiz sizlerle. Çünkü şık bir arayüz projemizin vitrinidir. Ama şimdilik basit bir arayüz işimiz görür. İlgisi olanlar için belki başka bir yazıda React Native konusunu irdeleyebiliriz.

          Şimdi toparlayacak olursak bu yazıyla IoT’a başlamadan önce bu konu hakkında kısa bir  bilgi vermek istedim. Haftaya bu konu üzerine küçük küçük projelere başlayacağız. Projelerimizde uygun maliyetli ve oldukça işlevsel ESP32 geliştirme kartını tercih edeceğiz. Projeyi yapıp kodlarını GitHub üzerinden paylaşacağım. Bir LED yakma ile başlayacağımız bu serüvende basamakları teker teker çıkıp daha büyük projelere adım atacağız ve bu blogda beraber gelişeceğiz. 🙂 Şimdilik sağlıcakla kalın, haftaya görüşürüz 🙂

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir