Blockcahin nedir? Öncelikle tarihçesinden bahsedersek: Kriptografik (Bilginin istenmeyen taraflarca anlaşılamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan yöntem.) olarak güvenli bloklar zincirindeki ilk çalışma 1991 yılında Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından açıklanmıştır. İlk blockzinciri ise 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kavramsallaştırıldı. Nakamoto daha sonra blok zincirinin ilk uygulamasını yani şuan en popüler ve borsası yakından takip edilen deepweb dediğimiz derin internette alışverişin yapılmasında sağlanan kripto para birimi olan bitcoin’i tasarladı ve bu bir devrim niteliğindeydi. 

Blockchain (blok zinciri) şifrelenmiş dağınık ve halka açık olan bir veri tabanıdır. Dağınık olmasının sebebi bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor olmasıdır. Bu nedenle işlemler daha güvenli bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Örnek verecek olursak Blockchain dediğimiz teknoloji bir açık deftere benzer.  Bu defterde şimdiye kadar yapılmış ve yapılacak işlemler not alınır ve bu defterde her kullanıcı ayrı olarak tutulur, işlemler yapılınca bir sonraki işlem bir önceki işlemle bağ kurar ve onunla arasında bir bağ oluşturur, Blockcahin adı buradan gelmektedir, Blockchain de veri değiştirilemez çünkü eğer veri değiştirilmeye çalışırsa bütün veriler birbirlerine bağlı olduğu için hepsine müdahale etmek gerekecektir ve buda matematiksel olarak imkânsız olarak gözükmektedir. Blockchain işlemlerinde alış-veriş veya başka işlemler peer-to-peer olarak yapılır ve üçüncü bir kişiye gerek yoktur. Bundan dolayı daha kolay, güvenilir ve daha az maliyetlidir. 
 
Blockchainin bir ürünü olan ve en değerli sanal paradan yani bitcoinden bahsedersek: Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC):        Bitcoin herhangi bir merkez bankası veya kuruluşu olmayan dijital bir para birimidir. Bitcoini kriptolanmış bir veri olarak görebiliriz ve dileyen kişi bu veriyi para ile satın alabilir veya madencilik yaparak elde edebilir. 

Madencilik nedir diye bahsedersek bitcoin madenciliği bir nevi bir bankanın veznesi gibidir. Bilgisayarınıza bir program yüklersiniz bu programla hash’lenmiş (bir çeşit algoritma ile şifrelenmiş) şifreleri kırmaya çalışıp bitcoin ödülü elde edersiniz ve bu sayede bitcoin alışverişi yapılır, yani madenciler bu işlemlerin gerçekleşmesi için bir nevi işçilerdir. Fakat bu işlemler çok yüksek sistem gereksinimleri gerektiren, maliyetli donanımlar ile mümkündür. Bitcoin haricinde birçok alt coin bulunur. 

Bunlara örnek olarak Ethereum, ETH, Ripple, XRP, Bitcoin Cash, Litecoin, Binance Coin gibi 100lerce alt coin bulabilirsiniz. Peki blockchainin gelecekteki yeri nedir? Blockchain sistemi şu an çoğu bankada kullanılmakta ve yakın gelecekte blockchain sadece coin paralarda değil Sağlık, eğitim, ekonomi ve gayrimenkul ticaretinde bile görebiliriz. Neden diye sorarsanız artık blockchainle birlikte noterlere bile gerek kalmayabilir çünkü blockhain zaten herkeste bir kayıt defteri tutar ve bu defterde sizin aldığınız nesne kayıt defterinde vardır ve size ait olduğu bellidir. 
 

Blockchain ekonomik ve güvenilir bir teknoloji olduğu için gelecekte çok önemli bir yere sahip olacaktır. 
Bu değerli yazılarından dolayı Adli Bilişim Mühendisi Ahmet Demir‘e Teşekkür ederiz.
.

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir