-Korona Virüsünden dolayı Çin’de ekonomide yüksek oranda bir düşüş yaşandı. Bunun sebebi Çin’de tüketime dayalı değil, üretime dayalı bir ekonomi olması.
 
Dünya daha birçok ürün ve hizmet Çin’e göbekten bağlı durumda. Bunun nedeni her şeyden önce hastalıktan şu ana kadar en çok etkilenen ülke diğer bir deyim ile kaynağı olan Çin’in dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve “Dünyanın imalathanesi” olması kuşkusuz.


Çin, küresel GSYİH’nın(GSYİH = tüketim + yatırım + devlet harcamaları + (ihracat – ithalat). %17’sini oluşturan Dünyanın İkinci büyük ekonomisine sahipken, %13,45 ile de küresel ticarette en büyük pay sahibi.

Virüsün en yaygın olduğu zamanda Devlet artık sokağa çıkılmamasını halktan istemiştir. Bundan dolayı üretim olmamıştır.
Dünya çapında aylık 23 milyar dolarlık turizm harcamalarının yaklaşık %16’sını çeken Çin’de, koronavirus sebebiyle aylık 4.6 milyar dolar kayıp var.
-Birçok hava yolu şirketi Çin’e uçuşları iptal etti. Çin’in turizm gelir kaybının 80 milyar doları bulacağı 2021’de de benzer durumun süreceği tahmin ediliyor. Çin halkı da hızla yükselen enflasyonla da mücadele ediyor. Yıllık enflasyon %5,4 artarken Ocakta ise aralık ayına göre %1,4 artış gerçekleşti. Yıllık yiyecek fiyatları %20,6 artarken tüketici fiyatları %7,7 yükseldi. Salgın sebebiyle fiyatların daha da artması bekleniyor.

Dünya petrolünün önemli bir miktarı tankerlerle Çin’e gidiyor. Öyle ki Çin’de başlayan salgın nedeniyle üretim durunca petrol fiyatları talep azlığı ve üretim fazlası nedeniyle bir anda 60 doların altına indi. Çin’in petrol talebinin günlük 250 bin varilden fazla azaldığı belirtildi. Uzun yıllar ucuz iş gücüyle küresel ekonomiyi ülkesine çeken Çin zamanla yüksek değere sahip ürünleri de üretmeye ve tüketmeye başladı. Çin’in üretim Çin büyük ekonomisi sayesinde oluşacak ekonomik krizleri bir şekilde atlatabilir.

-Ama Hong Kong, Singapur, Tayland ve Vietnam gibi ülkeler de korona virüsü olmasa bile ekonomik krizden yüksek oranda etkilenecekler. Çünkü Çin’e bağlı ülkelerdir. İlişkilerindeki yeri hızlıca doldurulamayacak kadar büyük bir alanı kapsıyor.
-Çi
n’de 2020’nin ilk iki ayında Sanayi üretimi %13,5 azalırken, kentsel işsizlik %6,2 ile rekor düzeye yükseldi.  Çin’de bu dönemde sabit sermaye yatırımları da yüzde 24,5 geriledi.
Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıkladığı verilere göre, Ocak-Şubat döneminde Çin’de yıllık baz da hizmet üretimi %13 düştü. Ülkede perakende satışlar da aynı dönemde % 20,5 azaldı. Durma noktasına gelen ekonomi ile birlikte işsizlik oranı da %6,2 ile rekor seviyeye yükseldi. Çin’in toplam dış ticaret hacmi de bu dönemde yüzde 9,6 azaldı.
Uzman yorumlarına göre önümüzdeki bu kriz 2008 krizinden daha etkili olacak.
Bu gelişmeler sonucu neler olacak ?
Çin’de yaşanan gelişmeler sonucunda bilgisayar, tablet, cep telefonu, otomotiv parçası temininde sıkıntı çıkabilir. Gıda, oyuncak, otomotiv sektörü, turizm, sinema, teknoloji, akıllı cihazlar endüstrisi, çip üretimi, havacılık, sinema, alışveriş gibi sektörlerde büyük oranda sıkıntılar yaşanabilir.Seyahat yasaklarına bağlı olarak uçak biletleri ucuzlayabilir.
Çin, ekonomiyi ayakta tutabilmek adına bir süredir üzerinde çalıştığı dijital para birimini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kripto para uzmanları, bu hamlenin finansal bir devrim başlatabileceğini belirtiyor.
(Kripto para nedir, diğer makalemizde öğrenebilirsiniz.)

Salgın, dijital para birimi çalışmalarını hızlandırdı.Kripto para nedir ? Adlı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Geçtiğimiz günlerde Çin Halk Bankası’nın (PBoC) eski başkanı Li Lihui, Koronavirüs sebebiyle, Çin Merkez Bankası’nın bir süredir üzerinde çalıştığı dijital para biriminin çok daha hızlı piyasaya sürülebileceğini duyurdu.
-Türkiye’de Elektronik Ticaret 1 haftada %20 arttı.
Bunun sebebi insanlar dışarıya çıkıp alışveriş yapmak, parayla temas kurmak istemiyor. Elektronik Ticaret bu sayede arttı ama, dikkat etmek lazım. Çünkü bu durumu fırsata çevirmek isteyenler olabilir. Sizlere tavsiyemiz bildiğiniz ve uygun sitelerde alışveriş yapın. Ödeme sistemlerinde güvenilir sistemler ile alışveriş yapın.
DÜNYANIN KORONA VİRÜSE KARŞI SAVAŞI

Alman otomobil devi Volkswagen (VW) grubu, ülke genelinde corona virüsünün yayılması nedeniyle birçok tesiste üretimi geçici olarak askıya alacağını duyurdu.
VW, ana tesislerinin bulunduğu Wolfsburg kentinden yapılan açıklamada, bir çok tesiste cuma günü son çalışma yapılması bekleniyor. VW CEO’su Herbert Diess ise birçok lokasyonun iki hafta ara verdiğini söyledi.
Öte yandan, Volkswagen da İspanya’daki üretimini azaltacağını açıkladı.
Peki bundan ne çıkartabiliriz ?
Önümüzdeki zamanda VW Grubu uzun bir süre üretim yapmayacağı için Türkiye’ye yedek parça ve montajı bitmiş araç gelmeyecektir. İhtiyaç halinde Sıfır Km araçlara değil 2.el araçlara yönlenme olacaktır. Bu da talep yoğunluğundan dolayı fiyatı da arttırabilir.
(Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda, Volkswagen, Scania)
Wall Street’te borslarda yüzde 7, Londra Borsası’nda yüzde 5,7 düşüş kaydedildi. Türkiye’de ise Borsa İstanbul’da yüzde 4,3 düşüş gözlendi.
Değerli yazılarından dolayı Gökhan Gündoğdu’ya teşekkür ederiz. İletişim için Twitter adres : gokhannnn1905

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir