HACKER NEDİR? HACKER TÜRLERİ NELERDİR?


Bilgisayar ve İnternetin her geçen gün hayatımızda daha çok yer edinmesiyle beraber insanların hayatına “hacklenmek” kavramı da dâhil oluyor. Peki, nedir bu Hack ve Hacker? Kelimenin kökü olan Hack “kırmak, kıymak ve kesmek” anlamlarına geliyor. Belli yazılımları, programları kıranlara Hacker diyoruz. Bir sistemin veya yazılımın açığını bulabilirler. Hackerlar interneti kimi zaman kötü, kimi zaman iyi ama en nihayetinde farklı ve uç amaçları için kullanan kişilerdir. Hacker türleri nelerdir? Gelin hep birlikte göz atalım, kim bilir belki sizler de hacker türleri içerisinden birine giriyorsunuzdur.


HACKTİVİST: Kendilerine göre kötü veya yanlış olan toplumsal veya politik sorunları dile getirmek amacıyla belirli siteleri hackleyerek mesajlarını yansıtırlar.


SİYAH ŞAPKALI HACKER (Black Hat):  Her türlü programı, siteyi veya bilgisayarı güvenlik açıklıklarından yararlanarak kırabilen bu en bilindik hackerlar sistemleri kullanamaz hale getirir veya gizli bilgileri çalar. En zararlı hackerlar siyah şapkalılardır.

BEYAZ ŞAPKALI HACKER (White Hat): Her türlü programı, siteyi veya bilgisayarı güvenlik açıklarından erişebiliyor, kırabiliyor ancak kırdığı sistemin açıklarını sistem yöneticisine bildirerek, o açıklıkların kapatılması ve zararlı kişilerden korunmasını sağlıyorlar. Amaçları siyah şapkalıları önlemektir.
GRİ ŞAPKALI HACKER (Grey Hat): Yasalık sınırında saldırı yapan iyi veya kötü olabilen hackerlardır. Hem beyaz şapkalıların hem de siyah şapkalıların bilgisine sahip olan bu tür işine geldiği gibi hareket eder. Niyetleri tam olarak bilinmez.

PHREAKER: Telefon ağları üzerinde çalışan, telefon sistemlerini hackleyerek bedava görüşme yapmaya çalışan kişilerdir. Telefon ağlarının modernleşmesiyle birlikte bu yöntemler geçerliliğini yitirmekte. Modern phreakerlar uluslararası ücretsiz hatları tespit etmek, telesekreterleri kırmak ve VoIP (IP üzerinden ses verisi gönderilmesi) servislerini hacklemekle ilgileniyorlar.

CRACKER:  Şifre kırıcılar olarak bilinen bu tür, genellikle yazılım lisans şifrelerini kırar ve bu yazılımın ücretsiz kullanılmasını sağlar. Korsan oyunlar, yazılımları crackerlar yapar. Pes 2019’un crack’lisi gibi.


LAMER: Hazır araçları ve virüsleri kullanırlar. Hedefleri yoktur. Sadece ün kazanmak için saldırı yaparlar. Bilgisi sıfırdır, sağda solda buldukları hazır araçları kullanıp kendilerini hacker sanarlar. 


SCRİPT KİD: Lamer’ın bir tık üssü olarak düşünebiliriz. Bilgisayara merak duyan genç yaştaki bireylerden oluşmaktadır. Bilgisayar konusunda uzman olduklarını iddia ederler. Hazır hacking araçlarını kullanırlar. Kendilerini ispat etme çabaları vardır.

               
Bir kişinin ya da kurumun sistemine yetkisiz erişim suçtur.  Kişiden ya da kurumdan bağımsız ve izinsiz yapılan bu işlemler yasalar çerçevesinde değerlendirip bilişim suçundan cezalandırılır.  Bir şeyleri araştırırken, merak duyarken yasalar çerçevesinden çıkmayalım arkadaşlar. 🙂

 
 
 

GÖNÜL POLAT

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir