Değerli okuyucular merhaba; 

inovasyon

Bugün sizlerle inovasyonla ilgili bilgi vereceğiz. Arkadaşlar inovasyon kelimesi hayatımızda sıklıkla kullandığımız bir kelime ama bazen çarptırılıyor, bazen yanlış manalar çıkartılıyor ve gerekli gereksiz her yerde kullanılıyor. Şimdi burada sizlerle inovasyon nedir? Türleri nelerdir? Neye inovasyon denir? Neye denmez? Bilimsel ve teknik tanımı nedir? Şimdi gelin hep birlikte bu sorulara cevap verelim. 

Öncelikle inovasyon nedir? Wikipedia tanımı, sözlük tanımı ve bilimsel tanımını sizlerle paylaşacağız. 

Wikipedia da inovasyon: 

inovasyon

“İnovasyon, yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet) veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.” 

İnovasyonun bilim ve teknik tanımı; 

Bilim ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal yarar sağlayacak şekilde yenilenmesi sürecidir. Yani yaratıcılığın, ticari ustalıkla birleştirilmesidir. İnovasyon geleceği yaratmakla ve sürdürülebilir kârlı büyüme sağlamakla ilgilidir. 

Sözlükte inovasyonun tanımı: 

inovasyon

İnovasyon, farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. 

Şimdi gelin biraz daha detaylara inelim. 

İnovasyon Türkçe bir kelime değildir. İngilizcede inovation denilen TDK’da “Yenilik” olarak bilinen ama Türkiye’nin inovasyon diye söylediği bir sözcüktür. İnovasyonun belirli çeşitleri vardır.
 Bunlar ise; 

inovasyon
 • 1 – Değişen inovasyonlar 
 • 2 – Süreç inovasyonları  
 • 3 – Kırmızı okyanus inovasyonları 
 • 4 – Hizmet inovasyonları  
 • 5 – İş modeli yenilikleri 
 • 6 – Sürdürülebilir inovasyonlar 
 • 7 – Alçakgönüllü inovasyonlar 
 • 8 – Mavi okyanus inovasyonları 
 •  9 – Radikal inovasyonlar 
 • 10 – Açık kaynaklı inovasyonlar 
 • 11  -Deneyim inovasyonları 
 • 12 – İmkânsız inovasyonlar 
 • 13 – Yıkıcı inovasyonlar 
 • 14 – Tüketici kaynaklı inovasyonlar 
 • 15 – Tedarik zinciri inovasyonları 

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkten bu türlerin tanımlarını bulabilirsiniz. 

Peki AR-GE nedir?  AR-GE bir inovasyon mudur? 

 Bunlar çok karıştırılan ama hep yan yana bulunması gereken bir tabirdir. Araştırma ve Geliştirme (veya kısaca Ar-Ge) OECD tarafından, “Bilgi dağarcığını artırmak amacıyla sistematik olarak sürdürülen yaratıcı çalışma ve bu bilginin yeni uygulamalar yaratmak için kullanılması” olarak tanımlanmıştır. 

inovasyon

İnovatif Düşünce Nedir? 

İnovatif düşünce: bilgiyi yararlı ve ekonomik olarak toplumum yararına dönüştürmek demektir. Bu nedenle teknik, sosyal ve ekonomik olarak bir takım süreç içerisindedir. Bunu yapmak için de değişime istekli olup, yeniliklere açık ve girişimci ruhu olan bir kültüre sahip olmamız gerekiyor. 

Sevgili okuyucular inovasyon tam anlamıyla bu şekilde bilinmelidir çünkü son yılarda insanların dilinde olup da tam manasıyla bilinmeden çok farklı yenilikleri inovasyon olarak göstermeleri gelişim için ve inovasyonun manası açısından çok yanlıştır. 

inovasyon

Ama şu da bilinmelidir ki ülkemizin inovatif düşünceye ve inovasyon fikirlerine sahip bir toplum olması oldukça önemlidir çünkü şu an bakıldığında gelişmiş ve büyük şirketler bu kelimeleri tam manasıyla hayatlarına işlemişler ve ilkokul öğrencilerinden emeklilik yaşındaki insanlara kadar zihinlerine yerleştirmiş ve her bir insanı aslında birer mucit yapmış durumda. Ülkemiz ve devletimizin üzerine düştüğü inovasyon ve AR-GE çalışmaları milletimiz için gelecek yıllarda büyük oranda gelişim sağlayacağını ön görebiliyoruz.  

Gelişim için Gelişen toplum gereklidir. 

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin de bu konuda bilgisini olmasını istiyorsanız paylaşmayı unutmayın.  

Bilgi paylaştıkça akılda kalır. Teknolojiyle kalın! 

Ek Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0novasyon

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir