Hackerlar bir sistemin zafiyetini bilen, bu zafiyetleri kullanarak kendi lehine çevirebilen iyi ya da kötü amaçlı kullanan kişilerdir.  Peki, bütün bu işlemleri yaparken hangi işletim sistemlerini kullanıyorlar? Neden daha çok Linux dağıtımlı işletim sistemleri üzerinde çalışıyorlar, hiç düşündünüz mü?

Hacker diye nitelendirdiğimiz bu insanların çoğu Linux dağıtımlı işletim sistemi kullanıyor. Linux dağıtımlı işletim sistemleri; özgür yazılım olması, yazılımlarının açık kaynak kod olması, özellikle bazı tooların hacking işlemi için olması ve Hackerların kendilerini daha hızlı ve iyi yetiştirmesine müsait olması sebebiyle daha çok tercih edilen bir sistem oluyor.

Gelin hep beraber hackerların kullandığı Linux tabanlı olan bu işletim sistemlerine bir göz atalım.

KALİ LİNUX    

Kali Linux;  Sızma testleri (Penetration Test) için geliştirilmiş, “Debian” tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Birbirinden farklı toolarıyla  Yazılım geliştiriciler, Bilişim güvenliği uzmanları, ağ yöneticiler, adli bilişim alanında çalışan kişiler de dahil bir çok alanda çalışma yapanlar için iyi bir test platformudur.

ARCH LİNUX

 Arch Linux içerisinde Hacking ve Penetrasyon araçlarının hazır olarak sizi beklediği bir linux dağıtımı değildir. Haliyle işletim sistemini kendiniz derlemeniz ve kullanacağınız araçları sisteminize entegre etmeniz gerekecektir. Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan Arch Linux açık kaynaklıdır ve profesyonel Linux kullanıcı tecrübesine ihtiyaç duyar. Kurulumu, kullanılacak toolları kullanıcı kendisi eklediği için daha zor ama daha özgür bir sistemdir.

DEFT LİNUX

DEFT (Digital Evidence Forensic Toolkit), güvenlik ve saldırı gibi farklı amaçlar için kullanılan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. DEFT isminin açılımından da anlaşılacağı üzere sıklıkla Adli Bilişim alanında BT uzmanları tarafından kullanılıyor.

PARROT SECURİTY OS

Parrot Security OS internet korsanları ve güvenlik uzmanları tarafından penetrasyon testleri gerçekleştirmek, açıkları saptamak ve internet üzerinde anonim olarak sörf yapmak amacıyla kullanılıyor. Kali’de kullanılan hacking araçlarının çoğu Parrot Security OS içerisinde de mevcut.

BACK BOX

Güvenlik ve penetrasyon testleri için hackerlar tarafından tercih edilen Linux işletim sistemi dağıtımıdır. Sızma testleri, Linux ve Windows sistemlere uç seviyelerde erişebilmek için bir ethical hacking ve güvenlik testleri için tüm araçları bünyesinde barındırıyor. Hafif ama etkili olan bu işletim sistemi minimal gereksinimlere ihtiyaç duyuyor.

 SAMURAİ WEB TESTİNG FRAMEWORK

İçerisinde ücretsiz güvenlik araçlarına ve farklı saldırı araçlarına yer vermekte olan Samurai Web Testing Framework, sıklıkla internet sitelerinin açıklarını gözden geçirmek ve saldırılar düzenlemek amacıyla kullanılıyor. Eğer yoğun olarak web üzerine testler gerçekleştiriliyorsa bu işletim sistemi tercih ediliyor.

NODEZERO

NodeZero 300’ü aşkın penetrasyon aracıyla kullanıcılarına ulaşan  ve daima güncel kalmayı başarabilen Linux tabanlı bir işletim sistemi. Hem eski hem de yeni bilgisayarları hedef alan Linux dağıtımı, 32-bit (x86) ve 64-bit (x86_64) işlemci mimarilerini de destekliyor.

NETWORK SECURİTY TOOLKİT

Network Securit Toolkit, rutin güvenlik görevlerini ve ağ tanımlamalarını izlenmesi için bir dizi güvenlik aracı bilgi işlem ve açık kaynak ağı sağlayan Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Sistem, sanal makineleri barındıran sunucular için ağ güvenliği, doğrulama ve izleme aracı olarak kullanılabilir. “En iyi 125 Ağ Güvenlik Aracı” listesinde adı geçmekte olan yazılımların tamamı da NST’nin içerisinde yer almaktadır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, esen kalın 🙂

One response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir