Günümüzde birçok insan endüstri 4.0 ı duyuyor fakat bu konu hakkında çoğu kişi bilgi sahibi değil.  Günlük hayatta her alanda yeri var ama sadece isim olarak biliyoruz. Endüstri 4.0aslında yapay zekanın ,otomasyon sistemlerinin ve birçok teknolojik ürünün birleşiminden oluşan tüm dünyanın yakından takip ettiği bir terimdir. Bu terim ilk kez 2011 yılında Hannover Fuar’ında duyuldu ve Alman hükümeti tarafından oldukça desteklendi.  
Endüstri 4.0’ı sanayi devrimi olarak da adlandırabiliriz , 1. Ve 2. Sanayi Devriminden tek farkı elektronik kartların kullanılmasıdır. Bu süreçte insan gücü ortadan kaldırılıp makineleşmeye geçildi. Endüstri 4.0denilince aklımıza: Bulut Bilişim, 3D Yazıcılar, Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri, Sistem Entegrasyonları, Otonom Araçlar ve Arttırılmış Gerçeklik gelmelidir.
 Teknolojinin hızla gelişmesi ile yapay zeka hayatımızın büyük bir bölümünde yerini almış bulunmakta. Üste vermiş olduğum kavramlar içerisinden bulut bilişim ise yapay zekanın ayrılmaz bir parçasıdır. Bizim bulut bilişim olarak adlandırdığımız yapı aslında hayal edemeyeceğimiz kadar veriyi depolamamızı sağlar. Yapay zeka denen platformda ise milyonlarca yeni veri üretilir. Bu durumdan dolayı bulut bilişim ve yapay zeka bir arada çalışmak durumundadır. Bunu endüstri 4.0’ın güzel örneklerinden biri olarak gösterebiliriz.
Endüstri 4.0’ın temeli; endüstriyel üretimde ilgili tümbirimlerin birbiriyle haberleşmesine, bütün verilere gerçek zamanlı olarakulaşabilmesine, bu verilerin sayesinde optimum katma değerin sağlanmasınadayanıyor. Günümüzde bunu Siemens, BMW gibi firmalar ise çok iyi başarmıştır.Yani uzun lafın kısası Endüstri 4.0’ı yok saymak ya da bilmemek gibi bir lükse sahip değiliz. Teknoloji her geçen gün daha da ilerliyor. Bu ilerleyişe ayak uydurmak zorundayız. Bu süreçte başarısız olanlar malesef  elenmeye mahkum olurlar.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir