Korona Virüsü ülkemizde de görülmeye başlayınca millet olarak alışverişimizi çarşı pazar değil de online alışverişe çevirdik. Türkiye’de son haftalarda E-Ticaret %20 oranında arttı. Bunun sebebi insanlar paraya dokunmak istemiyor. Sizlere tavsiyemiz güvenilir sitelerde alışveriş yapmanızdır. Buna ek olarak E-Ticaret kullanmasanız bile Tekno Ayna olarak sizlere tavsiyemiz NFC (Banka hesabınızı telefonunuza tanıtarak pos cihazına telefonunuzu okutmanız yeterli) veya kredi kartı kullanmanızdır. Çünkü para elden ele dolaşıyor ama kredi kartı ve telefonunuz sadece sizin elinizde. Virüsün para üzerinde 3 gün kaldığı hakkında bir bilgi de mevcut.  Krizi elbette fırsata çevirmek isteyen insanlar olacaktır. Burada sizlere büyük görev düşüyor temassız özelliği bulunan kredi kartlarınıza koruyucu özel kılıflar takmanız. Çünkü bu kartlar cebinizde iken çantasında bir pos cihazı olan kişi sadece sizlere yaklaşarak temassız kartınızdan paranızı çalabilir. Koruyucu kılıflar pos ile kredi kartınız arasındaki manyetik bağlantıyı keserek kartınızı güvene sokmaktadır. 

E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm Dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, İnternet ortamında insanların belirli sistemler üzerinde gerçek ve ya sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemidir.

Kısaca e-ticaret; geleneksel ticaretin web ortamında veya mobil olarak yapılmasıdır. Bu tanımın dünyaca kabul görmüş kurumlar tarafından daha resmi şekilde olanı ise şöyledir;

WTO (DÜNYA TİCARET ORGANİZASYONU) ;
 Mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılmasıdır.      

OECD(İKTİSADİ İŞ BİRLİĞİ VE GELİŞTİRME TEŞKİLATI)
· Ticaret öncesi firmaların elektronik ortamda bilgilenmesi ve araştırma yürütmesi,
· Firmaların elektronik ortamda buluşması, 
· Ödeme sürecinin yerine getirilmesi, 
· Taahhüdün yerine getirilmesi, mal veya hizmetin müşteriye teslimi, Satış sonrası bakım, destek, vb. hizmetlerin temin edilmesi.

-Elektronik ticaret elektronik olarak iş yapmak demektir. Yazılı metin, ses, video biçimindeki verilerin elektronik olarak işlenesi ve iletimini içerir. Elektronik ticaret çok dağınık etkinlikleri içerir. Bunlar arasında mal ve servislerin elektronik olarak alışverişi, sayısal içeriğin anında kaynaktan sunma, kamu alımları, doğrudan tüketiciye pazarlama ve satış sonrası servisler gibi etkinlikler sayılabilir. Elektronik ticaret, her türden mal ve hizmeti kapsar. Elektronik ticaret alışılagelmiş etkinlikler (sağlık, eğitim) ve yeni etkinlikler (sanal alışveriş merkezleri) olmak üzere bir dizi değişik aktiviteyi kapsar. 

E-Ticaret Bize Ne Sunuyor ?

Mal veya hizmetlerin müşteriye hızlı bir şekilde aktarılması, siparişin kullanıcıyı yormadan(binlerce ürün için mağazaları dolaşmadan) kolay(online ödeme) ve hızlı bir şekilde satın alınması ve satın alınma süreçlerinin güvenli olması(3D Security), online sitelerinin kullanışlı olması ve E-Ticaret altyapısının güçlü olması bizlere kolay, zahmetsiz ve kullanışlı bir alışveriş imkanı sağlamaya çalışmaktadır.

E-Ticaret aracılığıyla ne Satılabilir ?

Aslında böyle bir sınıflandırma söz konusu olamaz. İnternet ortamı bilindiği gibi sonsuz bir deryadır. Her cinsten, ırktan, huydan insanın bulunduğu internet ortamında neyin satılıp satılamayacağını kestirmek çok zor. Bu konuda asıl iş sizin pazarlama becerinize kalıyor. Pazarlama tekniğiniz sayesinde internetten hemen hemen her şeyin satışını yapmak mümkün.

E-Ticaret Türleri Nelerdir ?

*Şirketler Arası Elektronik Ticaret (B2B – Business to Business)
*Şirket Tüketici Arası Elektronik Ticaret (B2C- Business To Customer)
*Şirket  – Kamu İdaresi Elektronik Ticaret
*Tüketici – Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan E-Ticaret sistemleri B2C(B2C- Business To Custome) firmadan müşteriye E-Ticaret sistemi ve Business to Business) firmadan firmaya E-Ticaret sistemidir

E-Ticaret’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

E-Ticaretin Müşteri Yönünden avantajları ;
-Hızlı bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlar
-Kolayca fiyat araştırması, karşılaştırma yapabilir zaman ve maliyetten kurtulabilirsiniz. -Ürün/Fiyat/Marka filtrelemesini kolaylıkla yapabilirsiniz.
-Ürünlerin ve satıcı firmanın müşteri yorumlarına kolayla ulaşabilirsiniz.

-Online alışverişlerde aldığınız bir ürün mağazada daha pahalı olabilir. Bunun sebebi, mağaza da kira, elektrik, su gibi maliyetler olduğu için ürün fiyatı daha fazla olacaktır.
-E-Ticaret ile ürününüzü 7/24 istediğiniz zaman satın alabilirsiniz.
-İndirim ve kampanya koşullarına rahatça ulaşabilirsiniz.
-Ürün hakkında bilgiyi kolayca öğrenebilirsin(Markası, içeriği, içinde neler bulundurduğu, hangi maddeden hangi oranda içerdiğini)

-Firmalar hakkında aldığınız ürün ve hizmeti değerlendirerek başkalarına da fayda sağlayabilirsiniz.
-Aldığınız ürünü kolayca iade edebilirsiniz.(Özel ürünler hariç)

E-Ticaretin Satıcı Yönünden Avantajları

-Ürün ve hizmeti 7/24 satmak için 7/24 açık olmasına gerek yoktur.
-Tek bir şubeye bile gerek kalmadan sadece bir depo ile bütün satışını yapabilir
-Ürünler hakkında tüm bilgiyi detaylıca verebilir.
-Satışlarını kolayca ve hızlıca yapabilir.
-Stok yapmasına gerek kalmadan talebe göre satış yapabilir.
-Ürün reklamını daha büyük bir kitleye, daha az ücret ödeyerek ulaşabilir.
-Yeni kitlelere ulaşabilir.
-Kurumsallaşmayı hızlandırır.
-İletişim masraflarını azaltabilir.

E-Ticaretin Dezavantajları
-Yüz yüze satış olmadığı için ikna, pazarlık yöntemleri kullanılamaz
-Müşterilerin ürünü deneme, dokunma gibi imkanları yoktur
-Güvenlik ve gizlilik endişesi(En çok suistimal edilen kısım)
-Rakiplere karşı şeffaf olma durumu
-Yanlış ürün gönderilmesi, dolandırılma.(Sizlere tavsiyemiz kurumsal ve güvenilir olan firmalardan alışveriş yapmanızdır.)
-Evrensel bir kalite standart seviyesinin olmaması
-Dolandırıcı siteler de yapılan ödemeler sonucu paranızın çalınması(3D Security & Mail Order kullanılmasını tavsiye ediyoruz.)

ONLİNE ÖDEME

Online Ödeme Nedir ?
Online ödeme, alacaklı ve verecekli arasında yapılması gereken para transferinin internet ortamında, online ödeme sistemleri kullanılarak gerçekleşmesidir. Banka hesabınızdan, bir başka hesaba kolayca ödeme yapabilirsiniz. Firmalar online ödemeler için kendilerine has sayfalar açarlar. Bunlar ;
-PTT’nin sayfasında faturalarınızı ödeyebilir, HGS yüklemesi yapabilirsiniz.
-Banka hesaplarınızdan kira, fatura, ceza, kredi kartı borç ödemesi vb. ödemelerini yapabilirsiniz.
Kurumsal firma sayfalarından Elektrik, Su, İnternet, Doğalgaz vb. gibi ödemelerinizi yapabilirsiniz.
 Bu ödemeleri yaparken sizlere tavsiyemiz kurumsal firmalar veya güvenilir tanınmış şirketlere aracılığı ile yapın. Güvenemediğiniz veya şüphe duyduğunuz an bankanıza bu durumu bildiriniz.

Online Ödeme Nasıl Yapılır ?
Kredi kartı borcu ödeme fatura ödeme gibi online ödemelerinizi bankanızın mobil sürümünden yapabilirsiniz.
Banka hesabınıza giriş yaptıktan sonra, ödemeler kısmından hangi ödemeyi yapacaksanız onu seçebilir bu sayede daha hızlı bir şekilde ödemenizi yapabilirsiniz.

Online alışverişlerde ise sepetinizdeki ürünü seçtikten sonra ödeme sayfasına git butonuna tıkladıktan sonra kart bilgilerinizi girip devam et tuşuna basmanız yeter bundan sonra, 3D Security sayfası açılır, bankanızda tanımlı numaranıza gelen kodu 3D Security sayfasındaki alana girdikten sonra ödemeniz gerçekleşir. Ancak para satıcının hesabına değil, aracı firmanın havuzuna düşer, ürün size teslim edildikten sonra satıcı firmanın hesabına düşer.

Değerli yazılarından dolayı Gökhan Gündoğdu’ya teşekkür ederiz

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir