Kaliforniya ‘da yapılan bir etkinlik sırasında ilk defa tanıtımı yapılan Cyber Truck, Tesla’nın çıkarmış olduğu ilk pikap araç olarak tarihe geçti.

Hemen hemen herkesin beklentisi dışında bir araba tasarımına sahip olmasından dolayı ilgi çekmeyi başardı. Bazı insanlar Cyber Truck’ı keskin çizgilere ve köşeli hatlara sahip olmasından dolayı uzay araçlarına benzetirken, bazıları da kamyonet tipi bir araç olmasına rağmen daha çok askeri bir araç gibi göründüğünü ifade etmelerine karşın Musk, bu dizaynın aslında Blade Runner filminden esinlenerek ortaya çıktığını söyledi.

 Aracın tavanı komple cam ve direksiyon dizaynı diğer tüm araçlardan tamamen farklı olup, aracın en güçlü yanı Tri Motor AWD teknolojisine sahip olmasıdır. Bu teknoloji sayesinde saatte 100km hıza 2.9 s de ulaşması ciddi bir başarı göstergesidir. Aracın dayanıklılığında bir başka dikkat çeken konu ise aracın yarı zırhlı olmasıdır. Tanıtım sırasında balyozla yapılan gösteride aracın ne kadar dayanıklı olduğu ispatlanmış oldu. Bu gösteride aslında Musk en büyük rakibi olan Ford ‘un çıkarmış olduğu F150 kamyonete dayanıklılık anlamında gizli bir gönderme yapmıştır. Fakat balyozla yapılan gösteride camlara atılan toplar camların çatlamasına neden olmuştur. Normalde böyle bir durumun olmaması gerekiyordu. Musk cam dayanıklılığı olarak maalesef beklentiyi karşılayamadı.

Aracın Tri Motor AWD teknolojisine sahip 3 farklı modeli olup modellere yapılabilecek yükleme kapasitesi 1750 kg dır. Modellerden  ilki arkadan itişli ve tek motora sahip olan Single Motor RVD dir. Bu aracın sıfırdan 100km hıza ulaşması 6.5s sürüyor. Orta seviye çift motorlu modeli ise sıfırdan saatte 100km hıza 4.5s de ulaşıyor ve yaklaşık olarak 480km üzeri bir menzile sahiptir. En güçlü ve en hızlı modeli ise Tri Motor AWD dir. Bu model 800km bir menzile sahiptir ve sıfırdan 100km hıza 2.9 s de ulaşabilmektedir ve aynı zamanda bu model 4 çeker özelliğe sahiptir.

Tesla’dan yapılan açılmaya göre araç 2021 yılında piyasaya sürülecek ve aracı herkesin satın alması mümkün olacak. Aracın fotoğrafına baktığınız zaman iç dizayn olarak çok dolu gözükmeyebilir fakat teknolojik olarak en üst seviye.

Categories:

One response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir