C++ dili dünyada en yaygın kullanılan dildir. Amacınız c++ değildi başka bir dil öğrenmek olsa bile bu dilden başlamanız gerektiği birçok yazılımcı tarafından tavsiye edilir.
Eğer sizde yazılıma ilgili iseniz derslerimizi takip ederek belirli bir aşama kat edebilirsiniz.
KÜTÜPHANELER
C++ yazmaya başlamadan önce kütüphane kavramını öğrenmelisiniz. Kütüphane, bilgisayara bizim yazmamız gereken karmaşık ifadeleri içerisinde bulunduran daha önceden hazırlanmış kısımlardır.
Belirli fonksiyonları kullanmamız için onlara ait kütüphaneleri çağırmamız gerekiyor. Bu işlemi program derleyicide açtığımız boş sayfanın en üst kısmına yazarak yazılım yapmaya başlarız.
Çağırma işlemi şu şekilde yapılıyor #include <kütüphane adimiz>. Bu ifadeyi alt alta yazarak dilediğimiz kadar kütüphaneyi çağırabiliriz++ programa dili için vazgeçilmez kütüphanemiz  <iostream> kütüphanesidir. Birçok ana fonksiyonu içinde barındırdığı için en başta girmemiz gereken kütüphanedir. Başlıca kullanabileceğiniz diğer önemli kütüphaneler şunlardır.
<math.h>   MATEMATİK OPERATÖRLERİNİ KULLANMANIZI SAĞLAR.
<ctime>    TARİH VE ZAMAN FONKSİYONLARI BARINDIRIR.
<dos.h>    DOS FONKSİYONLARU BULUNDURUR.
 
Geriye kalan kütüphaneleri önümüzdeki derslerde ihtiyacımız oldukça göreceğiz.

USİNG NAMESPACE STD NEDİR

C++ yazarken bazı komutların başına std diye bir ifade eklememiz gerekiyor. Neden gerektiğini ileriki derslerde anlayacaksınız. Bu zorunluluktan kurtulmak için kütüphaneleri girdikten sonra alt kısma bu komutu gireriz. Bu komut derleyicimize başına bir komut yazmadığımız fonksiyonların std olarak kabul edilmesini söyler.Son olarak yazılıma başlamamız için int main() diye ana fonksiyon atarız ve köşeli parantezde tüm kodlarımızı yazarız.

KOD SAYFAMIZ GENELDE BU YAPIDA OLUR

include<iostream>

using namespace std;

int main()

{


}
CİN VE COUT KOMUTLARI
Bu iki komut en çok kullandığımız komutlardır. Cin bizim kullanıcıdan girdi almamızı sağlar cout ise bilgisayardan çıktı göndermemizi sağlar. Örnek olarak bir hesap makinesi düşünücek olursak cin komutu ile sayıları kullanıcıdan alırız cout ile sonucu gösteririz.
COUT KULLANALARAK YAZI YAZDIRMA
Cout kullanarak merhaba yazan bir program yazdırmak istersek aşağıdaki kod bizim bu programımızın kodu olur.

#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
    cout<<“Merhaba”;
    
     return 0;
   
 }   
NOTLAR
  • YAZI YAZDIRMAK İSTEDİĞİMİZ ZAMAN HER ZAMAN TIRNAK İÇERİSİNDE YAZMALIYIZ.
  • RETURN 0 FONKSİYONUMUZUN BİTTİĞİN BELİRTİYOR.
  • GENELDE HER KOMUTUN SONUNA NOKTALI VİRGÜL EKLEMELİYİZ. ÇOĞUNLUKLA DERLEYİCİMİZ BU YÜZDEN HATA VERİYOR. HATAYI BULAMADIĞINIZ ZAMAN NOKTALI VİRGÜLLERİ KONTROL ETMELİSİNİZ 

HAZIRLAYAN: Onur YERAL – Elektrik Elektronik Mühendisi

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir