Manyetik rezonans olarak açılan MR,  büyük mıknatıslar ile oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları diğer yapılardan net olarak ayırt etmek sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi cihazdır.

 

MR’ı kim bulmuştur?

Dünyada ilk MR görüntüsü ünlü kimyager Paul Lauterbur tarafından elde edilmiştir.

MR nasıl çalışır?


MR cihazı, dokudaki hidrojen atomlarının yoğunluklarına ve hareketlerine göre görüntü oluşturur. MR’de radyasyon yoktur. Bunun yerine vücuttaki hidrojen atomları manyetik alan ile uyarılır. Bu uyarılar geri sinyal vererek bilgisayarda siyah beyaz bir görüntü oluşturur. Bu amaçla kullanılan manyetik alan 2 – 2,5 Tesla aralığındadır. Bir kıyaslama yapmak gerekirse, dünyanın manyetik alanı (pusulaların iğnesini kuzeye çeviren manyetik alan) 0,5 Gauss düzeyindedir. 1 Tesla, 10.000 Gauss’a eşittir. 

Dolayısıyla MR cihazında Dünyanın manyetik alan gücünün yaklaşık 25 bin katı bir manyetik alan kullanılır. Bu çok güçlü manyetik alan kontrol altında çalışır. Görüntülerin hepsi dijital ortamda oluşur ve diğer görüntüleme metotlarından çok farklıdır.

MR nerede kullanılır?

MR günümüzde genellikle yumuşak dokuları görüntülemede kullanılır. Örneğin: Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) hastalıklarının teşhisinde, kas ve kemik sisteminde özellikle menisküs ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

MR’nin zararları var mıdır?

MR görüntülemenin canlıya bilinen veya kanıtlanmış bir zararı yoktur. Buna gebeler de dahildir ama yine de organ gelişiminden dolayı gebelere MR ilk üç ay önerilmez.
Bunların yanında metal etkileşimi olan yani vücudunda mıknatıs  ya da metal bir protez olan, kalp pili kullanan, ateşli silah yaralanması geçirmiş olan kişilerin MR cihazına girmesi sakıncalı kabul edilir.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir