Acil Durumlar İçin: İnternet Olmadan Çalışan , iletişim ağınızın kopmamasını sağlayan ve güvenli olan mobil mesajlaşma uygulamalarını sizler için derledik, bu uygulamaları Play Storeden veya Apple Storeden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Aşağıdaki haritada gördüğümüz fay hattının 1. derece olduğu ,  kırmızı renk ile gösterilen  illerde yaşayan arkadaşlar için özellikle bu tarz konulara dikkat etmelerini rica ediyorum. 24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan 6.8’lik Elazığ depremi sonrası bir çok kişinin iletişimde sıkıntı çektiğini , sağlık durumunu ailelerine , yakınlarına haber edemediğini  ve en önemlisi enkaz altında olup yetkililere ulaşamayanlar olduğunu gördük.

Acil durum anlarında bazen alt yapımız yeterli olamayabiliyor ve bunun sonucunda iletişim sıkıntısı çekebiliyoruz. Bunları düşünerekten bir kaç tavsiye vermek istiyorum. Afet anlarında eğer operatör yoluyla  iletişim kuramıyorsak, Whatsapp tarzı uygulamalara yönelmeliyiz , bu yazım da sizlere Whatsapp tarzı fakat internetsiz de iletişim kurabileceğiniz bir kaç uygulama önermek istiyorum. Bu önerdiğim uygulamalar yoluyla internet olmadan da iletişim kurabilirsiniz .

1-Firechat

FireChat, İnternet bağlantısı olmayan veya cep telefonu çekmeyen yerlerde bile çalışır. İstediğiniz yerde kullanın: uçaklar, toplu taşıma, seyahat gemileri, kampüsler ve kalabalık etkinlikler. Tek ihtiyacınız FireChat kullanan birkaç kişi. İndirmek için buraya tıklayınız.

 2-Bridgefy 

Bridgefy İnternet erişiminizin olmadığı zamanlarda sadece Bluetooth’u açarak, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim sağlayan bir çevrimdışı mesajlaşma uygulamasıdır. müzik festivalleri, spor stadyumları, kırsal topluluklar, doğal afetler, yurtdışına seyahat ve çok daha fazlası için idealdir.
İndirmek için buraya tıklayınız.

3-Signal offline messenger

 100 metre aralığında internet veya yerel ağ olmadan iletişim kurmanızı sağlar. Mesajlaşma bire bir ya da grup içinde olabilir. Sinyal uygulaması yoluyla gönderilen mesajlar güvenli bir şekilde teslim edilir. Kısa bir sinyal size doğrudan wifi üzerinden çevrenizdeki kullanıcılara ses, metin, fotoğraf ve video mesajları göndermenize olanak sağlar.İndirmek için buraya tıklayınız.

 4-Meshx Talk

Meshx Talk, anlık mesajlaşma ve E-cüzdan gibi işlevleri içeren bir blok zinciri dağıtılmış bir uygulamadır. İki veya daha fazla kullanıcının sesli mesajları, görüntüleri, metinleri ve dosyaları gerçek zamanlı olarak göndermesini sağlar.   Haberleşmede, Meshx Talk, kullanıcılara sınırsız iletişim kurarken blockchain teknolojisinin getirdiği ademi merkeziyetçilik, açıklık, özerklik ve anonimlikten yararlanmaları için kapsamlı gizlilik koruması sağlamak için en gelişmiş şifreleme teknolojisini kullanır.İndirmek için buraya tıklayınız.

Şimdi de internet ile çalışan bir kaç telsiz uygulamasına bakalım:

1-Zello 

Bu yıldırım hızlı ücretsiz PTT (Bas-Konuş) telsiz uygulaması ile telefonunuzu veya tabletinizi bir walkie talkie’ye dönüştürün.İndirmek için buraya tıklayınız.


2-Heytell 

 Sesli mesajları ve SMS’leri çok düşük veri kullanımıyla yollayabilirsiniz.  İndirmek için buraya tıklayınız.

3-Voxer

Voxer arkadaşlarınızla kolaylıkla ve anında birebir veya grup halinde sohbet etmenizi sağlar. Arkadaşlarınız ses mesajınızı siz konuşurken veya daha sonra dinleyebilir.
Ayrıca telefon aramaları yapmayı, sesli mesajlar, e-postalar göndermeyi ve metin mesajları yazmayı artık unutun. Voxer ile anında sesli mesaj veya metin mesajı gönderebilir, fotoğraflarınızı ve konumunuzu paylaşabilirsiniz.İndirmek için buraya tıklayınız.

Birkaçını deneyip , en iyi hangisi işe yarıyorsa onu kullanmanızı tavsiye ederim.Bazen ufak detaylar çok önemli sonuçlar doğurabiliyor , bir sonraki yazımda görüşmek üzere  sağlıcakla kalın 🙂

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir